Çagdaş yapılaşma ve gelişmesiyle Türkiye’nin en yasanabilir ilçesi haline gelen Büyükçekmece, 18 Mart 2013 tarihinde Avrupa Konseyi tarafından ‘Avrupa 12 Yıldız Sehir’ unvanı ile ödüllendirildi.

Atirus İş Merkezi

​​​​​​Büyükçekmece yeni ve modern bir alışveriş merkezine kavuştu. Belediyemizce kat karşılığı yaptırılan Atirus iş ve alışveriş merkezinde 80 mağaza, 63 ofis, merkezde 1800 m² bir hipermaket, zengin bir restoran bölümü ve 700 araçlık otopark yer almaktadır. Modern bir alış-veriş merkezi olarak tasarlanmış olan proje aynı zamanda yer altı geçidi ile D-100 Karayolu’nun ortasından geçtiği Büyükçekmece’mizin iki bölgesini birbirine bağlamaktadır.

Belediye Başkanlığı Binası

Büyükçekmece’nin hizmet kalitesini daha da arttıracak, Büyükçekmece halkına en çağdaş ve hızlı hizmeti verecek olan yeni belediye binamızın yapımı tamamlandı. Halkımıza en iyi hizmeti vermenin yanı sıra belediye binasına gelen her vatandaşımızın kendisini evinde hissedebilmesi için her detay düşünüldü.

Yapı, ofis katlarının bulunduğu iki dikdörtgen kütlenin egemen olduğu, ortası avlulu bir forma sahiptir. Avlunun iki yönünde yer alan tonozlu geçişlerle yapıya giriş sağlanmakta olup ofis katları üst kotlarda birbirine bağlanmıştır. Bodrum, zemin, üç normal kat ve iki tonoz çatıdan oluşan yapının ana cephesinde +33.50 metre kotuna yükselen bir saat kulesi bulunmaktadır. Orta avlu ile birlikte 3.800 metrekare taban alanına sahip olan Başkanlık Binasının cepheleri süsleme ve mimari öğeler açısından oldukça zengin ve gösterişlidir. Yuvarlak ve basık kemerler ile tonozlar, kat silmeleri, saçak silmeleri, köşe kuleleri, sütun ve sütun başlıkları, pencere ve kapı söveleri gibi cephe öğelerinde Roma ve Selçuklu dönemi mimarlığının detayları incelikle kullanılmıştır.

Mimari özelliklerinin yanı sıra tasarladığımız akıllı bina, çağın teknolojik imkanlarından faydalanmayı gözeten, çağdaş bir yapı olarak inşa edilmiştir. Geçmişin birikimini geleceğin imkanlarıyla buluşturan belediye binamızın, yapımı tamamlanmış, iç dekorasyon çalışmaları tamamlanmak üzeredir. 15 Ağustos 2017 tarihinde taşınma işlemleri tamamlanarak yeni belediye binamız hizmete açılacaktır.​

Büyükçekmece Adliye Hizmet Binası

Mevcut Adliye Binasının tam karşısında yer alan mülkiyeti Belediyemize ait 942 m2 yüzölçümlü Büyükçekmece 8 pafta, 2751 parsel üzerinde, Belediyemizce yeni deprem yönetmeliğine uygun olarak yaptırılmış bulunan toplam 11 katlı (Bodrum+10 kat) 5616 m2 olan bu bina, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun (18/e) ve (75/d) Maddeleri Hükümleri gereğince, asli görev ve hizmetlerinde kullanılmak amacıyla Adalet Bakanlığı’na bağlı “Büyükçekmece Adliye Hizmet Binası” olarak kullanılmak üzere Belediyemiz Meclisinin 05.04.2007 tarih ve (13) Sayılı kararı doğrultusunda bedelsiz olarak (10) yıl müddetle “Adalet Bakanlığı’na” tahsis edildi.

Cumhuriyet Kültür Merkezi

Batıköy Mahallesi, 602 parsel üzerinde, Balıkçı Caddesi ile Çarmıklı Caddesi’nin kesişim noktasında projelendirilen Cumhuriyet Kültür Merkezi, bu bölgedeki kültür ve sanat faaliyetlerini bir araya toplayacak bir merkez şeklinde düşünülmüştür. Bodrum, zemin ve birinci kattan oluşan yapıda profesyonel gösterilerin sahnelenebileceği 503 kişi kapasitesine sahip bir tiyatro salonu, yedi adet, her biri 80’er kişilik sinema salonları, fuaye bölümleri, okuma salonu, kütüphane, çeşitli eğitim atölyeleri ve derslikler, restoran, kafeterya ve dinlenme alanları yer almaktadır. Taban alanı 4.064 metrekare olan yapının açık alanlarında ise peyzaj unsuru olarak yapıyı sarmalayan organik formlu bir havuz düşünülmüştür. Bahçede yer alan açık hava sineması da bir diğer açık alan aktivitesi olarak tasarlanmıştır.​

Kaymakamlık Hizmet Binası

​​​​​Büyükçekmece’nin en önemli eksiklerinden biri olan ve merkezi yönetimce yapılması gereken Kaymakamlık Hizmet Binamızın yapımını, Belediyemizce üstlenmiş ve birinci bölümü 2004 yılında hizmete açılmıştır. Şehrin Değişik yerlerinde dağınık halde bulunan Kaymakamlığa bağlı diğer kamu kurumlarını tek çatı altında toplayacak ikinci bölümün inşaatı da tamamlanmış olup, 2006 yılı Mayıs ayında hizmete açılmıştır.
Kaymakamlık Hizmet Binası’nın tamamının hizmete açılması ile Büyükçekmece’nin fiziki yapı anlamında önemli bir hizmet açığı da kapanmıştır. Kaymakamlık Hizmet Binamız özel mimari tarzı, kapalı otoparkı ve çevre düzenlemesi ile şehir estetiğine ayrı bir güzellik katmıştır.

Mimaroba Nikah Salonu

Mimaroba Nikah Salonu, Batıköy Mahallesi, Cumhuriyet Korusu’nun güney bölümünde yer almaktadır. Yapıda her biri 335 kişilik olmak üzere iki adet nikah salonu, iki adet takı salonu, fuaye ve bekleme alanları ile kafeterya bulunmaktadır. Tek katlı ve dikdörtgen bir forma sahip olan yapı aynı zamanda yapımı devam eden Yeşil Yaşam Projesi’nin de içinde konumlanmıştır. Taban alanı 2.450 metrekaredir.

Muhtarlık Binaları

Muhtarlık binalarının tasarımında, çeşitli mahallelerde, farklı noktalara uygulanabilecek, çevreye uyumlu, modüler bir yaklaşım sergilenmiştir. Taban alanı 100 metrekare olarak tasarlanan tek katlı yapılar, mimari olarak geleneksel özellikler taşımaktadır.

Tepecik Düğün Salonu

Ulus Mahallesi, 221 ada 1 parselde, Çiğdem Caddesi üzerinde yapılması planlanmaktadır. Yapının formu araziye uygun olarak üçgen biçiminde şekillendirilmiş olup bu bölgedeki ihtiyaç doğrultusunda 940 kişi kapasitesine sahip bir düğün salonu, 200 kişi kapasiteli bir kına salonu, hazırlık odaları, idari birimler ve fuaye birimleri ile işlevlendirilmiştir. Taban alanı 2.370 metrekare olan yapı, bodrum, zemin ve birinci katlardan oluşmaktadır. Mimari, statik, elektrik ve mekanik projeleri hazırlanmış olup ihalesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından tamamlanarak yapımına başlanmıştır.

Tepecik Kültür Merkezi

Ulus Mahallesi, 221 ada 1 parselde, Çiğdem Caddesi üzerinde yapılması planlanmaktadır. Yapının formu araziye uygun olarak üçgen biçiminde şekillendirilmiş olup bu bölgedeki ihtiyaç doğrultusunda 940 kişi kapasitesine sahip bir düğün salonu, 200 kişi kapasiteli bir kına salonu, hazırlık odaları, idari birimler ve fuaye birimleri ile işlevlendirilmiştir. Taban alanı 2.370 metrekare olan yapı, bodrum, zemin ve birinci katlardan oluşmaktadır. Mimari, statik, elektrik ve mekanik projeleri hazırlanmış olup ihalesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından tamamlanarak yapımına başlanmıştır.

T.V. Kulesi

R.T.Ü.K. tarafından 2007 yılında frekans tahsis ihalelerinin yapılmasından sonra Kule, karasal digital yayına başlamış, kulenin eksiklerinin tamamlanması için yoğun bir çalışma temposuna girilmiştir.
Şehrimizin sembolü haline gelen, t​eknik ve çağdaş anlamda Türkiyenin ilk, Dünyanın 16., Avrupa’nın 4. büyük T.V. Kulesi olan bu yapıt, 750 kişi kapasiteli restauranı, kafeteryası, seyir terasları, 120 kanal yayın yapabilecek yayın istasyonları hizmete girdiğinde, istihdam ve turizm açısından büyük yararlar sağlayacaktır.
Belediyemizin katkıları ile Endem İnşaat tarafından yapılan Kule 2008 yılı Ekim Ayı’nda hizmete açılacaktır.