Sosyal belediyecilik anlayışımız gereğince vatandaşlarımızın ibadet ihtiyaçlarını huzur içerisinde ve en iyi şartlarda yerine getirebilmelerini görev saydık.Bölgemizde halkımızla ve hayırsever vatandaşlarımızla birlikte dini tesislerimizin yapımını da üstlendik. Ayrıca dini tesislerimizin her türlü bakım onarım ve temizlik hizmetlerini yerine getirmeye devam ediyoruz.

Ali Rıza Efendi Camii
Atatürk Camii
Akşemsettin Hz. Camii
Bilal-i Habeşi Camii
Fatih Sultan Mehmet Camii
Güzelkent Camii
Kuba Camii
Rüzgarlıtepe Seyit Onbaşı Camii
Tepecik Saray Camii
Türkoba Nene Hatun Camii
Cem Evi Projesi

“İnanç ve ibadet özgürlüğü insanlığın vazgeçilmez haklarındandır.”

Büyükçekmece Cemevi, Büyükçekmece İlçesi Güzelce Mahallesi’nde toplam 3020 m2 alan üzerinde inşa edilmiştir.Bina zemin oturum alanı 475m2’dir.2543m2 yeşil alana sahip Cemevi park alanında,70m2’lik bir çocuk oyun alanı,açık oturma alanları,pergolalar ve 700m2’lik çok amaçlı açık toplanma alanı tasarlanmıştır.

Cemevi binasının, zemin oturum taban alanı 475 m2 olup; bodrum+ 3 kattan oluşan toplam 1780m2 alana sahiptir.Binada normal kat merdiveni, yangın merdiveni ve asansör ile dikey kat ulaşımı sağlanmıştır.

Bodrum katında 195m2 çok amaçlı salon,53 m2 kurban kesim yeri,34 m2 gasilhane-morg,bay ve bayan abdesthane, 12 m2 deri deposu,11 m2 su deposu ve 19 m2 soğuk hava deposu bulunmaktadır.bodrum katına dışarıdan bir rampa ile inilebildiği gibi içeridende,asansör ve 2 merdiven ile de bağlanılmaktadır.

Zemin kat bahçe giriş katı olup; 290 m2 yemekhane,46 m2 mutfak ve ıslak hacimlerden oluşmaktadır. Yemekhane 270 kişiliktir. Ayrıca içinde çay ocağı bölümünü de barındırmaktadır. Engelli wc, bay ve bayan tuvaletleri ve yangın kaçış merdiveni bulunmaktadır.

Birinci kat; eğitim ve kültür katı olarak tasarlanmış olup içinde 5 adet sınıf bulundurmaktadır. Sınıflar; 71.20 m2, 34.50 m2, 36.35 m2, 33.90 m2, 35.95 m2lerden oluşmaktadır. Sınıfların arasında sergi amaçlıda kullanmak için 5 m genişliğinde toplamda 105 m2 lik koridor tasarlanmıştır. Ayrıca 1 adet 27 m2 lik idari ofis ve bay, bayan ve engelli tuvaletleri yer almaktadır.

İkinci kat cem katıdır. İçinde 27 m2 idari ofis,302 m2cem salonu,16 m2 dede odası,7.65 m2 zakir odası ve 7.4 m2 giyinme odası yer almaktadır. Cem Salonu’nda 2 basamaktan oluşan kademe ile oturma yerleri özelleştirilmiştir. Kolonlarda cnc kesim ahşap süslemeler yapılmıştır. Tavanda gök kubbe izlenimi kazandırmak için gökyüzü temalı led aydınlatmalı gergi tavan sistemi yapılmıştır. Cem salonu içerisinde dede makamının sağ ve sol kısmında teknik oda ve minder deposu olmak üzere 2 adet 8 m2 genişliğinde oda tasarlanmıştır. Dede odası dışarıdan gelecek yatılı dedelerin kalabilmesi için misafir odası olarak hazırlanmış olup içinde duş ve wc barındırmaktadır.​​​

Sancaklar Camii

Büyükçekmece de yer alan Mimar Emre Arolat tarafından yapılan Sancaklar Camii alışılmışın dışında görüntüsüyle dikkat çekiyor.Dünya Mimarlık Festivali’nde birinci olan Sancaklar camii alışagelmiş camilerden farklı yapısıyla dikkat çeken ve Hz. Muhammed’e ilk vahiy geldiği Hira mağarasından esinlenerek inşa edildi.
Dışarıdan bakıldığında camiye benzemeyen Sancaklar caminin yerin altında olup eski yapıları andırdığını söyleyen Başkan Akgün; “Son derece önemli bir eser kazandırdık ülkemize. Emeği geçen Başta Emre Arolat olmak üzere sancaklar ailesine şahsım ve Büyükçekmece halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

Gurur verici…

Uluslararası ödül almış bir camiye ülkemizin sahip olmasının onur verici bir durum olduğunu anlatan Başkanımız Dr. Hasan Akgün ” Çok önemli bir çizgi yakaladık ve Emre hocanın projesiyle dünya çapında 2 ödül aldık. Proje bazında Barselona da ve bitmiş mimari projenin eseri olarak da Singapur da birincilik ödülü alan bir ibadet haneye sahibiz” şeklinde konuştu.

Büyükçekmece’nin alışıla gelmiş Osmanlı ve Selçuklu tarzı camilerden farklı bir camiye sahip olduğunu dile getiren Başkanımız Dr. Hasan Akgün konuyla ilgili olarak şunları söyledi; ” Cami denince toplum da kubbeli, minareli bildiğimiz Osmanlı, Selçuklu tarzını taşıyan binalar olarak bilinir. Sancak ailesi bu projeyi ilk bana getirdiğin de Hira Mağarasından mı esinlenerek yapıldığını söyledim. Gerçekten de Sancak ailesi bu işe emeğini, parasını, gönlünü verdiler. Ülkemize böyle bir eseri kazandırma noktasında cömert davranmış olmalarından dolayı hem kendilerine hem ailelerine hem de kurumlarına şahsım ve Büyükçekmece halkı adına tekrardan çok teşekkür ediyorum. “

Bu caminin bir yaşam alanı olarak kullanılacağını da aktaran Başkanımız Dr. Hasan Akgün; ” Bu eser ibadethane olarak sadece beş vakit namazın kılındığı yer olarak kalmayacak. Arka kısmında yer alan kütüphanede özellikle dini konularda yüksek lisans, doktora, mastır hazırlamak isteyenlerde gelip faydalanabilecek ve sürekli yaşayan bir ibadethane olarak hayatını devam ettirecek”dedi.