Deniz Aygün

Veteriner İşleri Şefi

Veteriner İşleri Şefi Özgeçmişi
1987 yılında Sivas’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Sivas’ta tamamladı. 2007 yılında askeri okul eğitimine müteakip Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde memleketimizin çeşitli illerinde görev yaptı. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi ve aynı üniversitede Adalet Meslek Yüksekokulu bölümlerinden mezun oldu. 2017 yılından itibaren Veteriner İşleri Şefi olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

VETERİNER İŞLERİ ŞEFLİĞİNİN GÖREV YETKİ VE SORUMLULUKLARI
Veteriner işleri Şefliği; 5393 Sayılı Belediye Kanunu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasın Dair Uygulama Yönetmeliğinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda Büyükçekmece İlçe sınırları içerisinde; çevre kalitesi yüksek daha yaşanılabilir bir kent hayatı sağlamak amacıyla çevre ve halk sağlığına yönelik koruyucu tedbirler almak, hayvanlardan insanlara bulaşma ihtimali bulunan ozonuz hastalıklarla mücadele etmek, ilçe sınırlarında bulunan sahipsiz hayvan popülâsyonunu kontrol altına almak amacıyla yılın 365 günü faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmektedir.

Sahipsiz Hayvanların Rehabilitasyonu: Telefon, dilekçe, mail veya şahsen yapılan bildirimler sınıflandırılarak (hasta, yaralı, saldırgan) kayıt formuna işlenir. Formlar yakalama ekibine iletilir. Bildirimde bulunan kişi ile iletişim kurularak olayın tam içeriği öğrenilir. Acil vakalara öncelik tanıyarak sırayla müdahale edilir. Usulüne uygun olarak yakalanan hayvanlar rehabilitasyon merkezine getirilerek ”Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine” kaydedilir. Toplanan hayvanlar ön muayeneden sonar karantinaya alınır. Hasta olanların tedavi ve bakımları yapılır. İşareti (küpesi) olmayan sağlıklı hayvanlar kısırlaştırılır. Operasyon sonrası bakımı yapılarak kuduza karşı aşılanır. Sahiplenme talebi olanlar ilgili forma işlenerek sahiplendirilir. Sahiplendirilemeyen hayvanlar alındıkları bölgeye tekrar bırakılır. Agresif ve bakıma muhtaç olanlar merkezde bırakılır.
Aşılama ve Kayıt: Aşı yapılan hayvanlar küpe numaraları ile ”Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine” işlenir. Sahipli hayvanların ”Belediye Sahipli Hayvan Kayıt Defterine” kaydedilmesi yasal bir yükümlülüktür. Bunun içinse geçerli kuduz aşısının yapıldığını gösterir yetkili veteriner hekim tarafından düzenlenmiş sağlık karnesi aranmaktadır. Mikroçip olmayanlara yonga uygulanır ve barkot numaraları ”Sahipli Hayvan Kayıt Defterine” ve sağlık karnesine yazılır. Merkezimize gelen başıboş hayvanlarda yonga taraması yapılmakta ve bu sayede sağlık ve sahiplik bilgilerine ulaşılmaktadır.
Muayene ve Tedavi: Merkezimizde sadece sahipsiz sokak hayvanlarının muayene, tedavi ve operasyonları yapılmaktadır.

VETERİNER İŞLERİ ŞEFLİĞİ 2017 YILI FAALİYET RAPORU

1 –BAKIM EVİNE GELEN 1639 KÖPEK, 2265 KEDİ TEDAVİ EDİLDİ.
2-BAKIM EVİNDE BULUNAN 56 ADET KEDİ, 250 ADET KÖPEK SAHİPLENDİRİLDİ.
3-BELEDİYEMZİ SINIRLARI İÇERİSİNDE BULUNAN 903  KEDİ, 702  KÖPEK KISIRLAŞTIRILDI.
4-212 SOKAK HAYVANI KIRIK,ÇIKIK,TÜMÖR VE YARALANMALARA OPERASYON YAPILARAK MÜDAHALE EDİLDİ.
5- BELEDİYEMİZ SINIRLARI İÇERİSİNDE BULUNAN VE MERKEZE GELEN  112 KEDİ, 1025 KÖPEĞE KUDUZ AŞISI UYGULANDI.
6- BELEDİYEMİZ SINIRLARI İÇERİSİNDE BULUNAN VE MERKEZE GELEN  4266 KEDİ, 2424 KÖPEĞE PARAZİTER İLAÇLAMA YAPILDI.
7- ŞEFLİĞİMİZE YAZILI, MAİL VE DİLEKÇE İLE GELEN 6791 TALEP VE ŞİKAYET YERİNDE DEĞERLENDİRİLEREK CEVAP VERİLDİ.

1-Sokak Hayvanların Rehabilitasyonu
2-Sokak Hayvanları Muayene ve Tedavileri
3-Sahiplendirme Çalışmaları
4-Barınma Noktaları
5-Besleme Çalışmaları
6-İlaçlama ve Dezenfeksiyon
7-Hasta Nakil Hizmeti

Telefon: 0530 280 86 24 – 444 0 340​
Fax: ​0212 871 16 54