Nazan Karagözoğlu

Kültür İşleri Müdür V.

Müdürün Özgeçmişi
1962’de Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde doğdu. Eğitim hayatını Büyükçekmece’de tamamladı.
1987 Yılında Büyükçekmece Belediyesi`nde çalışma hayatına başladı.Çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra 2007 yılında Büyükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün kurulmasıyla birlikte, Müdür vekilliği görevine atandı. 2000 yılından beri Büyükçekmece Belediyesi`nin​ gerçekleştirdiği Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali`nin ülkeler genel program koordinatörlüğünü yürütmektedir. Büyükçekmece Belediyesi`ndeki görevlerinin yanı sıra 1983 yılından beri Türk Folklor Kurumu Derneği`nin üyesidir. Farklı dönemlerde derneğin belirli birimlerinde ve yönetiminde görev almıştır. 2011 yılından beri Uluslararası Festivaller Birliği Derneği kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. 2012 yılından beri FIDAF (Federation of international DanceFestivals) Uluslararası Halk Dansları Federasyonu Türkiye temsilciliğini yapmaktadır. ​Geleneksel halk bilimi ile ilgili olarak birçok ülkede çok sayıda uluslararası festival, yarışma, toplantı, organizasyon ve seminere katılmıştır. Bu etkinliklerde düzenleme kurulu ve jüri üyesi olarak görev yapmaktadır.​​

2012-2017 yılları arasında FIDAF (Federation of international DanceFestivals) Uluslararası Halk Dansları Federasyonu Türkiye temsilciliğini yapmıştır.

2018 yılından Güney Kore’nin Seul Kentinde FIDAF Genel Kurulunda Nazan KARAGÖZOĞLU Avrupa Kıtası Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

Misyon
​Gelişim eğitimle gerçekleşir düşüncesinden hareketle, aile bireylerinden başlayarak topluma eğitim vermek,Eğitimli, çağdaş ve kültürlü bir toplum oluşturulmasına katkıda bulunmak,Halkımızı tüketici durumdan üretici duruma getirmek. Mesleğe ve hobiye yönelik eğitim alanlarının yaygınlaştırılmasını sağlamak,Gençlerin, çocukların, engellilerin bedensel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunmak,Kültürel ve sanatsal etkinliklerle Halkımızı buluşturmak.
 
Vizyon
”Daha Çağdaş Büyükçekmece,Daha mutlu Büyükçekmece’li hedefimiz doğrultusunda Dünya Kenti Büyükçekmece’yi kültürel ve mesleki eğitimle donatmak.
 
Yetki,​Görev ve Sorumluluklarımız 
Kültür İşleri Müdürlüğü sanat, eğitim ve organizasyon alt birimlerinden oluşmaktadır. Belediyenin hizmet alanı kapsamında bulunan bölgelerde kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve kültürel değerlerin korunması
konusunda gerekli çalışmalar yapmak, bu çalışmalara üniversitelerin, meslek kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşları ve uzman kişilerin katılımını sağlamak, Ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenecek festivallerle ilgili hizmetleri yerine getirmek, Meslek ve beceri kazandırma kursları açmak, gençlik ve spor konularında hizmet vermek, Belediye sınırları dâhilinde bulunan tarihsel ve kültürel değerlerin koruması ve tanıtılması ile ilgili yayın faaliyetlerini yürütmek.
 
Geleneksel Türk halk ve Türk sanat müziği ve evrensel müziğin çeşitli türlerini tanıtarak halkın kaynaşmasını, ortak kent kültürünün oluşmasını sağlamak, Gençlere ve çocuklara yönelik eğitim kültür ve sosyal içerikli kurslar açmak, başarılı öğrencileri teşvik edici ödüllerle desteklemek. Halkın istifadesine sunulacak halk kütüphaneleri ve okuma salonları açmak, Ev kadınlarına yönelik çeşitli dallarda eğitici, öğretici, sosyal becerilerini geliştirici 
 
Meslek Edindirme ve Beceri Kursları ile ÖSS, OKS, Bilgisayar, Yabancı Dil Kursları açmak, Kültür Merkezleri açılması için çalışmalar yapmak, Çocuklar, özürlüler, yaşlılar ve kimsesizlere
yönelik her türlü rehabilitasyon programları düzenlemek, spor etkinlikleri, yarışmalar, seminerler düzenlemek, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve eğitim kurumlarıyla sosyal ve kültürel
konularda yapılacak faaliyetlerde işbirliği yapmak, Kültürel hayata katkıda bulunma amacına yönelik, çeşitli konularda kitap, broşür, dergi, afiş, vs hazırlayarak halka ulaşmasını sağlamak,
İlçenin kültürel zenginliklerini arttırıcı çalışmalar ve konferans, panel, sempozyum, sergi vb. etkinlikler düzenlemektir. 
 
Kültür İşleri Müdürlüğü;
Atatürk Kültür Merkezi,Meslek Edindirme Kursları,Barış Manço Kültür Eğitim Ve Sanat Merkezi,Değirmenpark,Mimaroba,Güzelce,Kumburgaz,Sinanoba,Tepecik,Celaliye,Eski Haman, Pınartepe, Tepekent, Mimarsinan (Romder), Çakmaklı,Dünya Kostümleri Müzesi ve Halk Kütüphaneleri olarak  hizmet vermektedir.

KÜLTÜR İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Büyükçekmece’yi kültür ve sanatta da Dünya kenti yapan en önemli etkinliklerden biri de Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’dir.2019 yılında 20.si düzenlenen festivale 71 ülkeden 1420’e yakın sanatçı katılmıştır. On gün boyunca Kemal Sunal Amfi tiyatro, Atatürk Kültür Merkezi, Kervansaray ve Barış Manço Kültür Merkezindeki etkinliklerde yüz binlerce sanat sever kültür ve sanat elçileri ile buluştu.

Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışması, Uluslararası Altınköprü Çağdaş Dans Yarışması, Uluslararası ‘Güler Ertan’ Fotoğraf Yarışması, Uluslararası Atölye Bayramı El Sanatları Sergileri, Bebek ve Kukla Çalıştayı, 20.Yıla Özel Sergi açılışları; Festival Şekerleri Sergisi, Cama Dokunmak Sergisi, Barış ve Hayat Sergisi, Dünya Müzik Enstrümanları Sergisi, Ahşaba ve Cama  Dokunmak Sergisi, Mehteran Gösterisi, Konserler.

Dünyanın dört bir köşesinden gelen 1420’nin üzerinde sanat elçisi, Tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü üzerinde el ele vererek “Sevgi birbirimize,barış hepimize.” sloganı ile dünyaya barış mesajı verdi. Uluslararası Kültür ve Sanat festivali ile, Dünya kültürlerini ve insanlarını Büyükçekmece ve İstanbul’daki halkımızla buluşturup tüm dünyaya şehrimizi ve ülkemizi tanıttık. 20. Festival’de şehrimizde ağırladığımız ve bu güne kadar toplan  20.000’in üzerinde dünya gencini ve sanat elçisini Türk misafirperverliğini yaşatıp onların ülkelerinde birer fahri Türk elçisi olmalarını sağladık.

İletişim: 444 0 340
 
Adres: Fatih Mah. Şehremini Sok. No:1 Büyükçekmece / İSTANBUL
 

BÜYÜKÇEKMECE ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ

Büyükçekmece’de yaşayan şehir halkının kültürel üretiminin,sanat düzeyinin ve bilincinin yükselmesine katkıda bulunmak amacıyla, kültürel ve sanatsal gereksinimleri karşılamaya yönelik yapılaşma ve etkinlikleri gerçekleştirmek.
Kültür ve sanat alanında ulusal-uluslararası festivaller ve temsil-tanımaya yönelik etkinlikler düzenlemek.
Yurtiçi ve yurtdışında etkinlikler gerçekleştirerek şehrimizde kültür, sanat ve bilim alanında sanatçı ve kurum-kuruluşların kendilerini, ürün ve eserlerini tanıtmaya yardımcı olmak.
Müdürlüğümüz,Büyükçekmece’nin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını göz önüne alarak birçok kültürel etkinlikleri halkımızın hizmetine sunmaktadır.
Bu hizmetleri sunarken Özel Kalem Müdürlüğü, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, İdari İşler Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü gerek personel gerek teknik konularda yardımlarda bulunmaktadır.
Bütün programlarımızın tanıtımı, davetiyeleri, ses düzeni, fotoğraf ve kamera hizmetleri Basın yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Tanıtım Tasarım Birimi tarafından yürütülmektedir.
Barış Manço Kültür ve Sanat Merkezi

Kültür merkezimizde sahne sanatları eğitimleri verilmektedir.Türk Halk Müziği korosu, halk oyunları, bağlama, gitar, ritm, ud, piyano, keman, tiyatro minikler ve yetişkinler, bale, Latin dansları, salsa, tango, resim, atık rölyef eğitimleri verilmektedir.

Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezinde Sanat Akademisi bünyesinde piyano, keman, bateri, Şan, Flüt ve Solfej eğitimleri verilmektedir.

İletişim:212 883 49 82 –  212 881 09 94 – 212 883 57 38

Adres:Fatih Mh. Gazi Mustafa Kemal Cd. No: 43/A Büyükçekmece / İSTANBUL

 

DEĞİRMENPARK SANAT MERKEZİ

Daha çok bayanların el becerilerine ve üretime yönelik geçmişten günümüze unutulmaya yüz tutmuş el beceresi kurslarımızdır. Bu kurslarımız; boncuk nakışı, kitre bebek, takı tasarımı, ahşap boyama, kumaş üzerine ebru, Brezilya ve kurdele nakışı, ahşap üzerine rölyef, biçki-dikiş iğne oyası, hat üzerine varak sanatı, tel kırma ve kanaviçe, mefruşat, nikah şekerleri ve süsleme sanatı üzerinedir. Bayanlarımız hem meslek edinip hem de ürettikleri işleri sanat sokağında satış yaparak hane bütçelerine katkıda bulunmaktadır.

İletişim:212 881 05 19   Fax: 212 881 05 19

Adres: Fatih Mh. Ankara Cd. Küba Camii Yanı Büyükçekmece / İSTANBUL

 

ÇAKMAKLI EĞİTİM VE SANAT EVİ

El sanatları kurslarımız; takı tasarım, ahşap boyama, Brezilya ve kurdele nakışı , biçki-dikiş ve ev tekstili üzerinedir. Bunun yanı sıra yetişkinlerimize Meslek Edindirme Kursu kapsamında Bilgisayar ve İngilizce dersleri; çocuklarımıza ise okul derslerine yardımcı olmak amacıyla Türkçe-Matematik etüd dersleri de verilmektedir.

İletişim: 212 886 42 80    Fax: 212 886 42 80

Adres: Çakmaklı Mh. Hicas Sk. No:3 Büyükçekmece / İSTANBUL

 

CELALİYE KÜLTÜR SANAT VE EĞİTİM MERKEZİ

El sanatları kurslarımız; boncuk nakışı, ahşap boyama, örgü,Brezilya ve kurdele nakışı, biçki-dikiş,takı tasarım, mefruşat üzerinedir. Bunun yanısıra yetişkinlerimize Meslek Edindirme Kursu kapsamında Bilgisayar ve İngilizce dersleri; çocuklarımıza ise 4,5,6,7 sınıflar için okula destek 8. Sınıflar için LGS hazırlık dersleri verilmektedir.  

İletişim: 212 885 24 62

Adres: Celaliye Mh. Karşıyaka Cd. NO:2 Celaliye / İSTANBUL

 

GÜZELCE SANAT EVİ

İğne oyası,Kurdele Nakışı, Ahşap Yakma, Ahşap Boyama, Dikiş  kursları
 
İletişim: 0539 580 93 46
 
Adres: Güzelce Mah. Geçit Cad. Kapalı Pazar üstü Büyükçekmece / İSTANBUL
 

MİMAROBA HALİDE ADIVAR EĞİTİM VE SOSYAL TESİSLERİ

 

Kurslarımız; iğne oyası, mefruşat, Brezilya kurdele nakışı, takı tasarım, örgü hobi nakışı, biçki-dikiş, etnik takı tasarım, hat üzerine varak sanatı, tel kırma ve sarma, modelistlik, ahşap boyama üzerinedir.Ayrıca Eğitim merkezimizde MUTFAK AKADEMİSİ Aşçı Çıraklığı ve Pastacı Çırağı eğitimlerimiz interaktif olarak verilmektedir.

İletişim: 212 864 22 14

Adres: M.OBA MH. ÇARMIKLI CD. NO:9J MİMAROBA / İSTANBUL

 

TEPECİK NEJAT UYGUR EĞİTİM VE KÜLTÜR MERKEZİ

El sanatları kurslarımız; kumaş üzerine ebru, biçki-dikiş, ahşap boyama, Brezilya ve kurdele nakışı, takı tasarım, kurdele ve mefruşat, iğne oyası, boncuk işleme üzerinedir. Yetişkinler için resim, bilgisayar, İngilizce derslerinin yanısıra ödüllü projemiz olan EYOP projesi kapsamında okuma yazma kurslarımız verilmektedir. Çocuklar halk oyunları ve tiyatro derslerine katılıp yeteneklerini geliştirip sosyalleşebilirken 4,5,6,7. Sınıf Okula Destek ve 8. Sınıflar için LGS hazırlık olarak eğitimlerine katkı sağlıyorlar. Büyükçekmece ilçesinde ikamet eden çocuklarımızın, sosyal belediyecilik ilkesi çerçevesinde, eğitim ve öğretimlerine katkıda bulunmak, gelecekleri için doğru bir şekilde yönlendirilmelerine destek olmak, yeteneklerini geliştirmeye çalışmak için gerçekleştirdiğimiz bu eğitimler velilerimizin de memnuyetini sağlamaktadır. Çeşitli seminer ve eğitimler de Tepecik Nejat Uygur Eğitim ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilmektedir.

İletişim: 212 861 24 00 – 212 861 41 25 – 212 861 50 66 – 212 861 46 66 – 530 325 87 26 – 530 325 94 40     Fax: 212 861 25 14

Adres : Ulus Mh. Millet Cd. Eski Jandarma Binası Tepecik / İSTANBUL

 

BARIŞ MANÇO KÜLTÜR SANAT VE EĞİTİM MERKEZİ

  

İletişim: 212 883 19 14   Fax: 212 883 20 90

Adres:   Dizdariye Mh. M.Sinan Cd. NO: 29/1 Büyükçekmece / İSTANBUL

 

 

TEPEKENT SANAT EVİ

 

Kurslarımız; takı tasarım, mefruşat, örgü, resim, granür üzerinedir.

İletişim: 212 860 00 01

Adres: Tepecik Tepekent Sitesi Site Yönetimi Hizmet Binası

 

PINARTEPE SANAT MERKEZİ

 

Kurslarımız; porselen bezeme, davet yemekleri üzerinedir.

İletişim: 212 880 54 36 

Adres: Pınartepe Mh. Mehmet Akif Ersoy Cc. Zümrüt 4 Sk. NO:3 Büyükçekmece / İSTANBUL

 

HAMAM SANAT EVİ

Kurslarımız; kaligrafi ve hat sanatı, çini boyama, yağlı boya resim ve tezhip üzerinedir. Tanınmış isimlerle aylık buluşmalar ve seminerler de sanat evimizde gerçekleştirilmektedir.

İletişim: 212 881 31 06

Adres: Dizdariye Mh. İnönü Cd. Hamam Sk. NO:2 Büyükçekmece /İSTANBUL

 

ALAMARA SANAT EVİ

Kurslarımız; kara kalem, Güzel Sanatlar Akademisine hazırlık, yağlı boya, toz pastel boya, vitray, mozaik üzerinedir.

 

İletişim: 212 873 00 09   Fax:212 873 00 09   

Adres: Pınartepe Mh Turgut Özal Cd. Sütçüler Sk NO:1 Büyükçekmece / İSTANBUL

 

MİMARSİNAN SANAT EĞİTİM VE ETÜT MERKEZİ

 

Kurslarımız  4,5,6,7. sınıflar Türkçe Matematik,  ve 8. sınıflar Türkçe Matematik, Fen, İngilizce İnkılap Tarihi dersleri El Sanatları Kurslarında Dikiş Teknikleri, Takı Tasarım, Ahşap Seramik ve Cam Boyama, Amigurimi, Tel Kırma İğne Oyası, boncuk Nakışı, Brezilya Kurdele Nakış, Örgü, Mefruşat, Keçe ve Deri Yapımı, Resim, Ahşap Maket Yapımı dersleri, Halk Kütüphanesi ve Çocuk Oyuncak Kütüphanemiz bulunmaktadır.
 
İletişim: 212 883 29 95  

Adres: Mimarsinan Mh. Cumhuriyet Cd. No:24 Büyükçekmece / İSTANBUL

   

ZÜLFÜ LİVANELİ KÜLTÜR SANAT EĞİTİM VE ETÜT MERKEZİ

Kursların bilgileri İngilizce, Bilgisayar, Ofis Programları Kullanımı, 4,5,6,7. Sınıf öğrencilerine Türkçe Matematik 8 Sınıf Öğrencilerine  Türkçe Matematik, Fen, İngilizce İnkılap Tarihi dersleri verilmektedir. Ayrıca Rıfat Ilgaz  Kütüphanemizde 48 Kişilik Oturma Kapasitesi ve 3092 Adet Kitap Bulunmaktadır. Kitaplarımız Üyelik Sistemi Doğrultusunda Arzu Eden Vatandaşlara ödünç verilmektedir.  Ayrıca Çocuk Oyuncak Kütüphanemiz ile hizmet vermekteyiz.

Adres: Sinanoba Mh. Çarmıklı Cd. Atlas Vadi Evleri Karşısı Büyükçekmece /İSTANBUL

 

GÜZELCE HUKUKÇULAR SANAT EVİ

Güzelce Hukukçular Sitesi Yönetim binasında bulunan Sanat evimizde bölgede oturan Kadınlar yönelik El Sanatları Kurslarımız bulunmaktadır.

Adres: Güzelce Hukuçular Sitesi Site Yönetimi Hizmet Binası

 

DÜNYA KOSTÜM MERKEZİ

Kültürel değerlerin tanıtılmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir görev daha üstlendik. Belki dünyanın birçok ülkesinde sadece halk oyunları topluluklarında görmeye alıştığınız, son zamanlarda günümüz teknolojisi ile üretilen giysilerin dışında, tarihin derinliklerinden korunarak gelen be bizlere ulaşan, farklı toplumların yaşamsal gereksinimlerini ve kültürel miraslarını anlatan, bu çok değerli giysi ve aksesuarları koruma altına aldık. 
20 yıldır kolesiyon haline getirdiğimiz dünya kostümlerini ve aksesuarlarını, orjinal haliyle yaşatmak için müzeye taşımaya ve müze ziyaretçileri ile paylaşıyoruz.
 
İletişim: 0212 883 07 22 
 
Adres: Mimarsinan Mah. Çarşı Sok. No:4  Büyükçekmece / İSTANBUL
 

MESLEK EDİNDİRME KURSLARI ( BMK)

Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi Meslek Edindirme Kursları (BMK)

Yetişkinler için meslek edirme kurslarımız; web tasarım, internet ve e-posta yönetimi, İngilizce, bilgisayar işletmenliği, ileri seviye excel, ön muhasebe, saç bakımı ve yapımı, cilt bakımı ve temel makyaj, manikür-pedikür eğitimi, evlilik öncesi eğitim, etkili ve hızlı okuma, işaret dili, yaşlı refakatçisi, ilkyardım, 4-6 yaş kreş eğitimi üzerinedir. Sene boyunca çeşitli gün ve saatleri içeren gruplar açılmaktadır.

Çocuklar için ise; 4, 5, 6, 7. ve 8. sınıf Okula destek ve sınava hazırlık kurslarımız okulların açılmasıyla birlikte başlamış olup tüm eğitim dönemi boyunca devam etmektedir. Bunun yanısıra çağın teknik bilgi ve teknolojilerini kullanma yetilerini geliştirmek amacıyla İngilizce ve Bilgisayar eğitimi vermek, öğrencilerimizin kütüphanelerden yararlanmalarını sağlamak, çeşitli sosyal aktiviteler düzenlemek, internet hizmeti vermek, ödev ve araştırmalarında destek olmak gibi hizmetler verilmektedir.Motivasyon gezileri yapılarak öğrencilerin eğitim dönemi boyunca eğlenerek öğrenmesi amaçlanmıştır.

Belediyemiz bünyesinde 7 adet sanat merkezimizde çocuklarımıza eğitim desteği vermekteyiz.

EVDEN YENİDEN OKULA EĞİTİM PROJESİ (EYOP)

Herhangi bir nedenle okula gidememiş ya da öğrenimini yarıda bırakmış olanların eğitimlerine bıraktıkları yerden devam etmelerini sağlamak için başlattığımız projemiz birçok kişinin diploma sahibi olmasını sağlamıştır. Toplumda hayat boyu öğrenme anlayışının benimsenmesini, yerel ve gönüllü kuruluşların çalışmaları ile insanımızı eğitime devam etmeye özendirmek ve destek vermek için ara vermeden devam etmekteyiz. Kaliteli ve yaşanabilir bir ülke için katılımcı birey olarak ve işgücünü geliştirmek üzerine olan bu proje Büyükçekmeceli halkımız tarafından ilgi görmektedir.

2008 yılından bu yana devam eden projemiz kapsamında liseden mezun olan her yaş grubundan öğrencinin üniversiteye adım atmaları konusunda da destek olmaktayız. İlk adımlarını okuma yazma eğitimi ile atan kursiyerler bir sonraki hedef olarak üniversiteyi seçecek kadar kendilerine güvenir hale gelmektedirler.

 

Telefon: ​(212) 883 35 89 – 883 99 37 – 883 79 02 – 883 40 70 – 883 40 00
Fax: ​(212) 883 07 83
E-posta : ​kultur@bcekmece.bel.tr