İlhami Engin

Evlendirme Şefi

Şefimizin​​​ Özgeçmişi
1966 yılında Edirne-Uzunköprü’de doğdu.İlköğretim ve lise eğitimini Uzunköprü’de tamamladı. 1989 yılında Tepecik belde belediyesinde belediyecilik hayatına başladı.1989-1998 yılları arasında belediye’nin çeşitli kademelerinde görev yaptı. 1999 yılında Evlendirme Memurluğu kadrosuna atanıp, halen Büyükçekemce belediyesinde evlendirme şefi olarak görev yapmaktadır.
Evli ve iki çocuk babası olan İlhami ENGİN ingilizce bilmektedir.

MİSYON
Çağdaş ve sürekli gelişen Büyükçekmece şehrimizde, mutlu bir yuva kurmak için geleceğe ilk adımı atarak Nikâh müracaatında bulunan müşterilerimizin (vatandaş) kayıtlarını ve işlemlerini yaparak nikâh günü vermek, nikâh akdini yapmak ve yapılan akitleri nüfus ve vatandaşlık işlerine bildirmek, Evlendirme Yönetmeliğinin ilgili maddelerini uygulamaktır.​

VİZYON
Evlendirme Memurluğumuza müracaat ederek evlenme talebinde bulunan çiftlerden nikâh akitlerini gerçekleştirirken, ömür boyu mutluluklar temennisi ile güler yüzlü hizmet vermektir.

Evlendirme Hizmetleri İçin Gerekli Evraklar

1. İlçe dışında oturanlar evlenme müraacatına gelirken yerleşim belgesi(ikametgah) getirmeleri gerekmektedir.
2. Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
3. Fotoğraflı sağlık raporu (Erkekten Hemoglobin OPATİ Testi İSTENECEKTİR). Aile Hekimliğinden resimli sağlık raporu düzenlenir.)
4. Beş adet vesikalık fotoğraf ( son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş, fotokopi
fotoğraflar kabul edilmez.)
5. Bayanın kendi soyadını kullanabilmesi için beyanda bulunması gerekmektedir.
Not: İzin belgesi almak için (Başka belediyelerde nikah yapmak isteyenler) yukarıdaki belgeler hazırlayıp, evlendirme dairemize birlikte müraacat ederek İZİN BELGESİ alabilirler.

Nikah Kıyılabilmesi İçin Gereken Şeyler

1) Büyükçekmece dışında oturup da Belediyemizde nikah kıydırmak isteyenler, ikamet ettikleri belediye evlendirme

memurluğundan izin belgesi almaları gerekmektedir (Evlenme İzin Belgesi).

2) Müracat evraklarında silinti, kazıntı olmamalı, eksik evraklarla müracat kabul edilmez. Evrakların geçerlilik süresi 6 aydır.

3) Müracat evraklarındaki kişiye ait tüm bilgiler bire bir aynı olmalı, medeni hali boşanmış veya dul olanların nüfus cüzdanlarında halen evli yazıyor ise nüfus cüzdanlarını değiştirmeleri gerekmektedir. (Nüfus cüzdanı bilgileri ile en son alınan nüfus kayıt örneği bilgileri ile aynı olmalıdır.)

4) Nüfus cüzdanları soğuk mühürlü, fotoğraflı ve 10 (on) yılı geçmemiş olmalı. (ehliyet, SSK kartı vb. kimliklerle müracat kabul edilmez.)

5) a) 18 yaşını dolduranlar kendi iradeleri ile;

b) 17 yaşını dolduranlar noterden anne baba izni ile ;

c) 16 yaşını dolduranlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.

6) Bayanlar dul veya boşanma tarihinin nüfus kütüğüne işlenmesinden 300 gün sonra evlenebilirler. Ancak bu süreyi beklemek istemeyenler mahkeme kararı ile evlenebilirler.

7) Yabancı evlilik ve diğer konular ile ilgili detaylı bilgi için Tel: : (212) 863 73 68

8) Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesi’nden alacakları iddet müddeti kararı.

9) Evraklar pilot veya dolmakalem ile doldurulur.

Yabancılar İçin Gerekli Evraklar:

– Yabancı uyruklu ise Türkiye’de bağlı bulunduğu konsolosluktan alınmış, Kaymakamlık yazı işleri müdürlüğünden onaylatılmış bekarlık belgesi.

– İstanbul’da konsolosluğu olmayan yabancılar için Ankara’da bulunan konsolosluklarından alınan bekarlık belgelerinin Dışişleri Bakanlığında onaylatılması gerekmektedir.

– Yabancı uyruklu olup bekarlık belgesini ülkesinden getirmesi durumunda Milletler Arası bir anlaşma gereği ülkelerinde APOSTİL yaptıracaklar ve Türkiye’ye getirdikten sonra tercüme ettirip noterden tasdik ettireceklerdir.

– Vizesi ve Geçerlilik süresi tam pasaportların Türkçe tercümesinin noterden onaylatılması.

*** MÜRACAATLARA ÇİFTLERİN BİRLİKTE GELMELERİ GEREKMEKTEDİR.
*** MÜRAACATLAR HAFTAİÇİ(CUMA GÜNÜ HARİÇ) SABAH 09:00-12:00 , ÖĞLEDEN SONRA 13:00-15:00 ARASI ALINMAKTADIR.

***CUMA GÜNÜ MÜRACAAT ALINMAMAKTADIR.

Yeni Adresimiz:
World Point Spor Merkezi Pınartepe Mah. Orhangazi Cad. No: 27 Beykent​ Büyükçekmece / İSTANBUL​​

tel: 0212 881 67 00- 0212 863 73 68

Telefon: 0 ​(212) 881 67 00
E-posta : evlendirme@bcekmece.bel.tr