src IE için ve alt etiketi buraya
Yazı Boyutu
A

08.01.2021

Başkan Akgün: “Özgür basın güçlü demokrasilerin olmazsa olmazıdır”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin bir mesaj yayınlayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, ,”Özgür basın güçlü demokrasilerin olmazsa olmazıdır” dedi.

 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 5953 sayılı Basın İş Yasası’nın 1961 yılında çalışan gazeteciler lehine 212 sayılı yasayla değiştirilmesinin yıldönümü olan 10 Ocak tarihinin "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak kutlandığını hatırlatarak şu mesajı yayınladı:
     "Üzülerek söylemek gerekirse; bugün Türkiye’de basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü her geçen yıl daha da gerilemektedir. Gazetecilerin düşüncelerini özgürce, baskı altında olmadan yazıp çizebildiği, düşüncelerinden dolayı özgürlüklerinin kısıtlanmadığı, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığı yeni bir dönem hepimizin ortak arzusudur. Demokrasilerin gelişmesi insan hak ve özgürlüklerinin üzerine kurulur. İnsanların yazma özgürlükleri varsa, düşündüklerini özgürce ifade edebiliyorlarsa o ülkede demokrasi de var demektir. 2021 yılının basın özgürlüğü açısından ve çalışan gazetecilerin haklarının iyileştirilmesi açısından yeni bir dönem olması en büyük temennimizdir. Çok zor şartlar altında görevlerini layıkıyla yerine getirmek adına özveriyle çalışan gazetecilerimizin; halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını mesleklerinin ilkeleri çerçevesinde savunacağına olan inancım tamdır.

   Bu duygu ve düşüncelerle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Basın bir milletin müşterek sesidir" ilkesinden hareketle çalışmalarını özveriyle sürdüren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sağlık ve başarılar diliyor, yaşamını yitirmiş olan bütün gazetecileri rahmetle anıyorum."

HelpMan

CANLI DESTEK

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ.