Büyükçekmece; ülkemizin belediyecilik ve sosyal yaşamının en ileri olduğu ilçelerden bir tanesidir ve sivil toplum örgütlerinin yaşaması açısından da oldukça sağlıklı bir iklime sahiptir. Bu sivil toplum örgütleri içerisinde Büyükçekmece Fotoğraf Klubü Derneği’nin özel bir yeri vardır.

Dernek; Hürriyet Akın başkanlığında ve 7 kurucu üye tarafından 2010 yılında kurulmuş olup Büyükçekmece Belediyesi’ nin de verdiği destekle hızla büyümektedir. Derneğimizin ilk amacı fotoğrafın kapsamlı eğitimidir. Her yıl 2 fotoğrafçılık temel eğitimi düzenlenmektedir. Her bir temel eğitim 96 saatten oluşmakta ve ücretsiz olarak gerçekleşmektedir. Eğitimleri tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Müdürlüğünden sertifika verilmektedir. Her dönemde 200’e yakın kursiyer eğitim almakta, fotoğraf sevdasının eğitimle buluşması sağlanmaktadır. Bu eğitim süreci ülkemizdeki önemli hocalarımızın katkısı ile gerçekleşmektedir. Bir önceki dönem Prof.Dr. Güler Ertan, Prof.Dr.Özer Kamburoğlu, Doç.Dr. Oktay ÇOLAK, Hürriyet AKIN, Bekir Tuğçu, Erkan Yurt, İzzet Keribar, Muhsin Divan gibi önemli isimler derslerimizde hocalık yapmıştır.
Derneğimiz, en önemli faaliyetinin eğitim olmasının yanı sıra diğer faaliyetlerle de fotoğrafçılık sanatına çok önemli katkılar yapmaya devam etmektedir. Bunların başında 2013 yılında 4.’sü gerçekleştirilen Uluslararası Büyükçekmece Fotoğraf Yarışması gösterilebilir. Çin, Hindistan, İtalya, Yunanistan gibi birçok ülkeden fotoğrafçıların katılımı ile dünya fotoğrafları Büyükçekmece’de buluşmuş ve festival kapsamında sergilenmiştir.
2012 yılı kasım ayında da derneğimiz yine Türkiye’ deki fotoğraf derneklerini ilçemizde toplamış ve 38 derneğin 500’e yakın fotoğrafı ile “Dernekler Karma Sergisini” gerçekleştirmiştir.
Derneğimiz, üye kapsamında gerçekleştirdiği hem yurtiçi hem de yurtdışı gezilerle onların yaşamdan ve fotoğrafçılıktan keyif almasını sağlamaktadır.Derne​k Fotoğraf Temel Eğitim Kursunu Büyükçekmece AKM Suna Pekuysal salonunda vermektedir.