Osmanlı İmparatorluğu’nun 700. kuruluş yıl dönümü kutlama etkinliklerinin yapılacağı mekan olarak düzenlenen, yapılan ilave tesislerle kültür ve sanat etkinliklerinin de yapılabileceği park haline getirilen ve Mimar Sinan Eserleri Külliyesi olarak adlandırılan 200.000 m2 alan, etkinliklerin yapılacağı ana üs olacaktır. Bu alan içerisinde Mimar Sinan’ın şaheserlerinden Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Kervansaray, Sultan Süleyman Çeşmesi, Sokullu Mehmet Paşa Camii gibi tarihi eserler bulunmaktadır. Alanın çevresinde Belediyemizce yaptırılan ve Anadolu’nun çeşitli yöre ve mimarilerinin örneklerini teşkil eden yöre evleri, Anadolu’da Hayat Müzesi, 5000 kişilik açık hava tiyatrosu, çay bahçeleri, oturma alanları, dinlenme yerleri, restoranlar ve spor tesisleri bulunmaktadır.

Ayrıca, 5 yıldır ilçemizdeki gençlerin ve yeni neslin kültürel ve sanatsal faaliyetlerle ilgilenebilmeleri ve bu konuda eğitim alabilmeleri için Folklor Kurumu şubesinin faaliyete geçtiği Belediyemize ait​ yine Kültür Park içindeki 2 katlı Barış Manço Kültür Merkezi de etkinliklere mekan olacaktır. Etkinliklerin yapılacağı diğer mekanlar ise Cumhuriyet Meydanı tören alanı, şehrin çeşitli yerlerinde bulunan anfilerdir.

​Etkinlikler bu alanlar dışında, yaz akşamları ortalama 50 – 60.000 kişinin yürüdüğü, istirahat ettiği, eğlendiği kordon boyunda ve diğer açık anfilerde de icra edilecektir. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi de etkinliklere mekan olacak bir başka modern yapıdır.​​​