1955
Trabzon'da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul'da tamamladı.
1974
Üniversite eğitimiyle birlikte Sefaköy Belediyesi'nde belediyecilik hayatına başladı.
1977
1977-1980 yılları arasında Sefaköy Belediyesi'nde Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.
1981
Kuruculuğunda bulunduğu İstanbul Belediyesi Küçükçekmece Belediye Şube Müdürlüğü'nde Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etti.
1984
Küçükçekmece Belediye Şube Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken, ilk defa uygulamaya giren Büyükşehir Belediyesi teşkilatlanmasında 3330 KHK ile Bakırköy Belediyesi'nin ilçe belediyesi kuruluşunda ve teşkilatlanmasında görev aldı.
1986
Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcılığı'na atandı.
1988
1979-1988 yılları arasında Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün "Şehircilik ve Belediyelerin Yönetimi" konulu eğitim programına katılarak geniş çapta araştırma ve incelemeler yaptı.
1992
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde "Belediyeler ve Bütçelerinin Analizi" konulu tezi ile yüksek lisansını tamamladı.
1994
1994 yılında Büyükçekmece Belediye Başkanı seçildi.

1989-1994 yılları arasında Almanya, Hollanda, Danimarka ve Fransa’da yerel yönetimlerin yapılarını inceledi. 1994 yılında Büyükçekmece Belediye Başkanı seçildi. Büyükçekmece’nin tarihi sorunu olan ve 40 yıldır çözülemeyen altyapı sorununu 18 ay gibi kısa bir sürede çözdü.

1996
İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde "Şehircilik ve Kıyı Bölgeleri Yönetimi" konulu doktora tezini tamamlayarak "Doktor" ünvanı aldı.

Türkiye’nin ilk ve tek TV kulesi ile en büyük kapalı fuar-kongre merkezi olan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’ni bölgemize kazandırdı.

1999
2. kez Büyükçekmece Belediye Başkanlığı'na seçildi. Altyapı ve eğitim konularında büyük atılımlar yaparak, büyük projelere imza attı.
2004
3. kez Büyükçekmece Belediye Başkanlığı'na seçildi.

Bu dönemde Büyükçekmece’yi tamamıyle modern ve çağdaş bir dünya kenti haline getirdi. Dr. Hasan Akgün 14 Aralık 2002 ile 19 Haziran 2004 tarihleri arasında Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığı görevi yaptı. Halen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu Üyeliği, Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Marmara Belediyeler Birliği Encümen üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

2009
Büyükçekmece ilçesine 2009 yılında 4. kez Belediye Başkanı seçildi.

Çıkarılan 5747 sayılı yasa gereği Büyükçekmece, Mimarsinan, Kumburgaz, Tepecik, Muratbey, Celaliye-Kamiloba belediyeleri ile Gürpınar, Pınartepe mahallesinin birleşmesinden oluşan yeni Büyükçekmece ilçesine 2009 yılında 4. kez Belediye Başkanı seçildi.

“Şehirlerimizin temeli altyapı, geleceğimizin temeli eğitimdir.” diyerek eğitime büyük önem verdi. 20 adet ilköğretim okulu, bir ilköğretim öncesi eğitim kurumu ve bir Öğretmen Evi’nin yapımını sağlayarak, milli eğitimimize büyük katkıda bulundu.

Bu​ 5 yıllık hizmet döneminde, Büyükçekmece’ye yeni bağlanan beldelerin öncelikle altyapı eksiklerinin tamamlanması ve her yönüyle Büyükçekmece seviyesine gelmesi için ekibiyle beraber çok yoğun bir çalışma sergilemiştir.​​

2014
Dr. Hasan Akgün, 30 Mart 2014 seçimlerinde Büyükçekmece Belediye Başkanlığı'na tekrar seçildi.

1994 yılından bu yana Büyükçekmece’nin çağdaş bir dünya kenti olması için çalışan Dr. Hasan Akgün, bu 5 yıllık dönemde de geliştirdiği çağdaş şehircilik anlayışını sürdüreceğini açıkladı. Dr. Akgün, Büyükçekmece’nin hem şehircilik yatırımları hem de kültür ve eğitim alanlarında bu zamana kadar ulaştığı Avrupa standardını bu dönemde daha da ileri taşıması için planlamalar yaptı.

2014- 2019 yılları arasında sağlıklı ve modern kentleşme konusunda Türkiye’de bir örnek oluşturan Büyükçekmece’nin bu özelliğini sürdürmesi ve insanların yaşam kalitesini daha da artıracak yatırımlar yapılmasına devam edilmesi karara bağlandı. Bu dönemde, halkın ekonomik refahına katkı yapacak yeni yatırımlara öncelik verilmesi kararlaştırıldı. Duayen Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün Büyükçekmece’deki başarıları bütün dünyada da yankı buluyor.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Uluslararası Dans Festivalleri Federasyonu’nun (FIDAF) onursal başkanı seçildi. Dr. Akgün bu unvana Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ni 15 yıldır büyük bir başarıyla sürdürerek dünya kültürüne yaptığı katkı nedeniyle layık görüldü. Dr. Akgün; halen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu Üyeliği, Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Üyeliği, Marmara Boğazları Belediyeler Birliği Encümen üyeliği görevlerini de sürdürmektedir.​

2019
Büyükçekmece ilçesinde 31 Mart 2019'da yapılan seçimlerde 6. kez Belediye Başkanı seçildi.