​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Yaşam kalitesi yüksek, çağdaşlığı yakalamış, doğaya saygılı ve daha mutlu insanların yaşadığı bir Büyükçekmece’yi halkımıza sunmak misyonu ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.​

Bizim inancımıza göre mutlu bireyler mutlu aileleri, mutlu aileler de mutlu toplumu oluşturur. Büyükçekmece’nin bir mutluluk şehri olduğunu  her fırsatta vurguluyor ve yaptığımız her icraatla halkımızın mutluluğunu artırmayı hedefliyoruz. Halk için, insanımız için, katılımcı ve şeffaf yönetimden yana, insan odaklı sosyal belediyecilik anlayışımızla her  alandaki çalışmalarımızla hep örnek olduk.​

Bizler seçilmiş insanlar olarak, halkın emanetçileriyiz. Bizlere emanet edilen Büyükçekmece’ye hizmet etmek, asli ve kutsal görevimizdir. Bu sorumluluğumuzun bilincinde olarak çalışmaya devam edecek, hizmetlerimizi sürdüreceğiz.

Dünya kenti Büyükçekmece, bizlerin fedakarca, zorluklardan yılmadan yapacağımız çalışmalarla zirvede kalmaya devam edecektir. Biz çalıştıkça, bugün dünden güzel, yarınlar daha da güzel olacaktır. Sizden aldığımız destekle var gücümüzle sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz. Çünkü Büyükçekmece halkı her şeyin en iyisine, en güzeline layıktır.

1994 yılında Büyükçekmece Belediye Başkanı seçilen Akgün, göreve başlaması ile beraber büyük bir ‘Şehircilik Hamlesi’ başlatmış; kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi, atık su arıtma tesisleri, parklar ve çevre düzenlemeleri, enerji ve iletişim hatlarının yeraltına alınması, aydınlatma, imar planlarının tamamlanması gibi çok önemli hizmetleri yerine getirip Büyükçekmece’nin bugünkü modern Avrupa kenti standardına yükselmesini sağlamıştır. Bu dönemde ‘Foseptik kokulu değil, çam kokulu Büyükçekmece’ sloganıyla çok yoğun çalışan Hasan Akgün ve ekibi, 40 yıldır çözülemeyen ve kangren haline gelen Büyükçekmece’nin altyapı sorununu 18 ay gibi kısa bir sürede çözmüştür.

1999 ve 2004 yıllarında yapılan yerel seçimlerde Hasan Akgün, Büyükçekmece halkının yüzde 50’den fazlasının oyuyla Belediye Başkanlığı görevini devam ettirmiştir.

2009 yılında yürürlüğe giren ve bazı Büyükşehir Belediyelerinin yapısını değiştiren 5747 sayılı yasa ile Muratbey, Tepecik, Mimarsinan, Kumburgaz, Celaliye, Kamiloba ile Gürpınar Belediyesinin bir bölümü Büyükçekmece Belediyesi çatısı altında toplanmıştır. 2009 yılında yapılan yerel seçimler sonucunda Hasan Akgün’ün tekrar seçilmesi ile CHP 33 yıldan sonra Büyükçekmece’de yerel iktidarı tekrar kazanmıştır.

‘Hizmetin temeli sevgidir’ ve ‘Her yer Büyükçekmece gibi olacak’ sloganlarıyla girdiği son seçimde, halkına verdiği sözlerin büyük bir bölümünü 4 yılda gerçekleştiren Dr. Hasan Akgün, devam eden hizmetlerin de seçime kadar tamamlanacağını müjdeliyor.

Tüm zorluklara ve imkansızlıklara rağmen Dr. Hasan Akgün, bilgi birikimini, ekip ruhu çalışmasıyla seferber ederek, mazeretlerin arkasına sığınmadan çözümler üretmiş, son 4 yıl içerisinde Büyükçekmece genelinde 310 bin ton asfalt sererek 280 kilometre yolu asfaltlamış, 950 bin metrekare parke taşı döşeyerek 230 kilometre yol yapmış ve 1milyon 50 bin ton stabilize malzeme kullanarak 580 kilometre ham yolu kaplamıştır.

 Büyükçekmece’ye yeni bağlanan beldelerde, altyapı eksikliğiyle beraber bir şehirde olması gereken olmazsa olmaz hizmetlerin de birçoğu bulunmamakta idi. Bu beldelerde yolları genişletip yaya kaldırımları, ağaçlandırma, aydınlatma çalışmalarıyla birlikte kavşakları da tamamlayarak trafiği rahatlattık. Belde sakinlerine yaşadıkları yerin kaderinin geri kalmışlık olamayacağını ispat ettik.

Kumburgaz, Tepecik, Güzelce, Muratçeşme, Celaliye, Kamiloba bölgelerinde kanalizasyon ve yağmur suyu kanalları büyük ölçüde yetersizdi. İski’nin görevi olan bu hizmetleri de halkımızı mağdur etmemek için biz yaparak önemli bir çevre hizmetini yerine getirdik.

‘Şehirlerin Aynası Meydanlardır’ düşüncesiyle köy hayatı gibi yaşayan Celaliye, Kamiloba, Kumburgaz, Mimarsinan’a kazandırdığımız modern meydanlar ile buralara köyden kente geçişin en önemli yatırımlarını sunduk.

E5 karayoluna paralel uzanan Kumburgaz yan yolu, Kumburgaz halkının tek gezinti yeriydi. 8 kilometrelik bu yoldaki tüm işgalleri kaldırarak hem yolu genişlettik hem de 10 metre genişliğinde yaya yolu ile bölgeye ayrı bir hava kattık. Yan yolun kenarındaki cep otoparkları, ağaçlandırma çalışmaları ve aydınlatma ile burayı Kumburgaz’ın cazibe merkezi haline getirdik.

Mimarsinan’dan Güzelce’ye kadar uzanan E5 karayolu güzergahında yan yol olmadığı için her yıl onlarca trafik kazasında insanlarımız can veriyor, sakat kalıyordu. Bu alanda 5 kilometrelik yan yol, bisiklet yolu ve yaya kaldırımıyla birlikte hayal bile edilemeyen bir hizmeti daha halkımıza sunduk.

Modern kentlerin vazgeçilmez spor ve ulaşım aracı olan bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla Büyükçekmece Kordonundan başlayarak Celaliye sahiline kadar devam edecek Bisiklet yolu projesinin 18 kilometrelik bölümünü hizmete açtık.

Tepecik ile Ahmediye arasındaki Ölüm Yolu olarak da bilinen yolu düzeltmek için karayollarıyla belediyemizin yaptığı protokol sonucu kolları sıvadık. Yıllardan beri kangren haline gelen ve daha önceki belediyelerin el atmadığı bu yolu, duble yol haline getirerek düzeltmek üzere gerekli çalışmaları yaptık. 2009 yılında sanatçı Kıvırcık Ali’nin de hayatını kaybettiği bu yol, duble yol haline getirilip yaya kaldırımları, aydınlatma ve ağaçlandırma çalışmalarını da bitirip halkımıza trafik kazalarından ölmenin kader olmadığını gösterdik.

Şehircilik hizmetlerinden nasibini almamış bir Anadolu kasabası görünümündeki Tepecik’i kentleştirmek çok da kolay olmadı. Öncelikle yolları genişletmek için yol üzerlerine kurulmuş bina ve müştemilatları yıktık. Yolları kapatan bahçe duvarlarını kaldırarak yeniden düzenlediğimiz geniş ve modern yolları yaya kaldırımlarıyla birleştirip aydınlatıp Tepecik halkına köyde yaşamanın kader olmadığını, onların da en güzel hizmetlere layık olduklarını ispat ettik.

Hızla büyüyen ve gelişen Büyükçekmece’de otopark sorununu çözmek için alternatifler üretmekteyiz. Bu amaçla genişlettiğimiz yol kenarlarına yaptığımız cep otoparklarıyla birlikte Kuba Camii altındaki otopark ile Postabaşı İş Merkezinin altındaki ve Kaymakamlık Binasının yanındaki kapalı otoparkları hizmete sunduk.

Büyükçekmece’nin cazibe merkezlerinden biri olan Kültür Park’ta yaptığımız çalışmaların başında Lagün Gölünü temizlemek geliyor. Daha sonra göl kenarında oluşturduğumuz yürüyüş yolları, oturma alanları ve peyzaj düzenlemeleriyle burayı eski çirkin görüntüsünden kurtararak halkımıza sunduk.

İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Büyükçekmece Kordonboyu’nu, Mimarsinan sahili ile birleştirdik. Önümüzdeki yıllarda Güzelce, Kumburgaz, Kamiloba ve Celaliye sahillerini de Büyükçekmece sahiliyle birleştirerek, Türkiye’nin 18 kilometre ile en uzun, en düzenli ve en estetik kesintisiz kordonunu halkımıza sunacağız.

Kumburgaz ve Güzelce sahilinin tamamına yakını, özellikle villalar ve yazlık sitelerce işgal edilmiş, büyük bir bölümü halka kapatılmıştı. Yıllardan bu yana süren ve alenen anayasa ihlali olan bu haksızlığı düzeltmek de bize düştü. Sahil boyunca 1400’e yakın binanın işgalli kısımlarını yıkarak sahili temizledik. Daha sonra burada yaptığımız düzenlemelerle Kumburgaz ve Güzelce sahilinin tamamını halkımıza açtık. Ayrıca Kumburgaz’da sahile inen 183 sokak yine siteler tarafından çeşitli yapılarla kapatılmış durumda idi. Bütün bu yapıları da yıkarak 183 sokaktan halka denize inmesini sağladık.

Pınartepe sahilinde yaptığımız yeni düzenleme ile önce havai enerji hatlarını toprak altına aldık. Daha sonra kamuya ait alanlardaki haksız işgalleri kaldırarak sahil bandını genişlettik. Yürüyüş yolları ve çift şeritli araç yoluyla Pınartepe sahilini halkımızın rahatça dinlenip gezebileceği, yemek yiyebileceği bir yer haline getirdik.

Büyükçekmece kişi başına düşen yeşil alan bakımından Türkiye ortalamasının çok çok üzerindedir. 4 yıl içerisinde çeşitli semtlerde 52 parkı, çocuk oyun alanlarıyla birlikte hizmete açtık. Bu parkların yanlarına koyduğumuz açık hava jimnastik aletleriyle halkımızın dilediğince spor yapmasına imkan tanıdık. Yol kenarları, kavşaklar ve refüjlerde yaptığımız peyzaj çalışmalarıyla buraları yemyeşil çiçek bahçeleri haline getirdik. Büyükçekmece’ye 4 yılda 100 binin üzerinde fidan dikerek orman içinde bir şehir hedefimize iyice yaklaşmış olduk.

Büyük önder Atatürk’ün ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ sözünden hareketle sağlıklı bir gençlik yetiştirebilmek için spor tesislerinin yapımına büyük önem verdik. 25 bin kişi tribün kapasiteli bir olimpik futbol sahası, bir antrenman sahası, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları, salon sporlarının yapılabileceği alanları, restoran ve kafeteryaları ile İstanbul’un 5. büyük stadyumu olan Atatürk Spor Kompleksi’ni büyük ölçüde tamamladık.

Şehrimizde gençlerimizi spora yönlendirmek amacıyla amatör futbol kulüplerimize her yıl malzeme yardımında bulunurken onların en modern sahalarda spor yapabilmeleri için futbol sahalarını yeniliyoruz. Mimarsinan, Güzelce, Celaliye futbol sahaları da tamamlanma aşamasına gelmiştir. Diğer kulüplerimizin sahalarını da en kısa sürede Büyükçekmece’ye yakışır hale getireceğiz.

Tepecik’in en büyük sorunu 2007 yılında mahkemece iptal edilen fakat Tepecik halkından gizlenen imar planları idi. Bu sorunu çözerek Tepecik halkına imar konusunda yüzde yüze yakın avantaj sağlayan planları yürürlüğe koyduk. Bunun dışında Pınartepe, Kumburgaz, Celaliye ve Kamiloba planlarıyla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Bu planları da halkımızı mutlu edecek şekilde Büyükşehir meclisinden geçireceğiz.

Büyükçekmece’ye bağlanan belediyelerin yıllardan beri baş belası olan, onlarca can alan yüksek gerilim hatları insanlarımız için önemli ölçüde hayati tehlike yaratmaktaydı. Büyük sağlık sorunlarına neden olan havai elektrik hatlarını Bedaş’la görüşerek toprak altına aldık. Artık Celaliye’de, Kumburgaz’da, Kamiloba’da, Güzelce’de, Muratçeşme’de, Tepecik’te, Mimarsinan’da salkım saçak asılan ve şehir estetiğine yakışmayan enerji hatlarının çirkinliğinden halkımızı kurtardık.

Büyükçekmece’nin tamamındaki cadde ve sokakları kent estetiğine yakışan modern elektrik direkleriyle donatıp karanlıktan kurtardık.

Halk Akademisinde toplam 18 merkezde, 114 branşta gönüllü ve kadrolu öğretmenlerimizce yılda ortalama 25 bin kişiye eğitim verilmektedir. 7’den 70’e bu eğitimlere katılanlar mesleki eğitimden halk oyunlarına, bilgisayardan muhasebeye birçok branşta kurs görmektedirler.

Halk Akademisi bünyesindeki Barış Manço Kültür Eğitim Merkezimizde her yaştan insanımıza halk oyunları, müzik, enstrüman, tiyatro, modern dans branşlarında eğitim verilmektedir.

İstanbul’un en büyüklerinden olan Atatürk Kültür Merkezimiz 400 metrekarelik döner sahnesi, orkestra çukuru, 600 kişilik büyük salonu, 80’er kişilik 2 küçük salonu, fuaye ve sergi salonları, kütüphanesi, bilgisayar salonu, okuma salonu ve derslikleriyle Büyükçekmece’nin kültür şehri olmasındaki en önemli imzalardan biridir.

Büyükçekmece’yi kültür ve sanat alanında dünya kenti yapan ve bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Büyükçekmece Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, Türkiye’nin CIOFF üyesi ilk ve A kategorisindeki tek festivalidir. 2010-2011 yıllarında CIOFF tarafından dünyanın en iyisi seçilen festivalimize şimdiye kadar 168 ülkeden 10 binin üzerinde kültür elçisi katılmıştır. Sanatın sevgiyle, kültürlerin dostlukla buluştuğu festival; Altın Köprü Halk Dansları Yarışması, Uluslararası El Sanatları Sergisi, Uluslararası Fotoğraf Yarışması ve çeşitli kültürel etkinliklerden oluşmaktadır.

İnsan odaklı sosyal belediyecilik felsefesiyle ‘Önce İnsan’ diyerek fakir ve mağdur vatandaşlarımızı korumayı önemli bir görev sayıyoruz. Bu amaçla maddi durumu iyi olmayan 3 binin üzerindeki aileye her yıl gıda ve kömür yardımı, 1500 öğrencimize kıyafet ve kırtasiye yardımı, 500 öğrencimize eğitim bursu yardımı yapmaktayız. Bunun dışında mağdur ve yatalak hastalarımıza tekerlekli sandalye, bez ve ulaşım desteği sağlıyor ve kira yardımı yapıyoruz. Her yıl 10 binin üzerinde vatandaşımızı otobüslerle Çanakkale, Edirne, Bursa gibi tarihi kentleri ziyarete gönderiyoruz. Ramazan ayı boyunca her akşam sokak iftarlarımızda 2 bin kişiyi bir araya toplayarak birlikte iftar açmanın hazzını yaşıyoruz. Geleneksel olarak her yıl Tüyap’ta yaptığımız ve Türkiye’nin en yüksek katılımlı kapalı alan iftarında Büyükçekmece halkıyla birlikte oluyoruz.

Sağlık Müdürlüğü bünyemizdeki personelimizle Büyükçekmece’de yaşayan yaşlı ve yatalak hastalarımızı evlerinde tedavi ederken onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Halkımızı sağlık konularında bilinçlendirmek üzere eğitim seminerleri ve konferanslar düzenliyoruz. 3 adet hasta nakil aracımızla ambulans hizmeti veriyoruz. Yine Türkiye’de bir ilk olan Gökkuşağı Engelli İzci Kulübümüzle engelli gençlerimizi eğitirken onlara yaşama sevinci verip sosyal hayatın içine katıyoruz.

‘Çevreyi korumak kendini korumaktır’ düşüncesiyle çevre kontrollerimizi en sıkı şekilde devam ettirirken özellikle doğaya büyük zarar veren elektronik aygıtlar, atık piller ve atık yağların evlerden toplanmasına büyük önem veriyor, bu konuda düzenlediğimiz eğitim seminerleri ve kampanyalarla halkımızı bilinçlendiriyoruz.

Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük sahipsiz hayvanlar bakım, tedavi ve rehabilitasyon merkezini Büyükçekmece’de kurduk. 6 binin üzerinde köpek, kedi, kanatlı hayvanların bakıldığı, yaralıların tedavi edildiği merkezimizde sosyal tesisler, ameliyathane, kısırlaştırma merkezi ve karantina bölümü bulunmaktadır. Barınağımızda 6 veteriner ile 25 personel görev yapmaktadır.

Daha temiz ve yaşanabilir bir Büyükçekmece için var gücümüzle çalışıyoruz. Modern temizlik araçlarımızla her gün cadde ve sokaklarımızı temizlerken özellikle pazar alanlarını dezenfekte ediyoruz. Modern bir kentte açıkta olmaması gereken çöp konteynırlarını yer altına almaya başladık. Böylece çöplerin dağılmasını önlerken şehrimize ayrı bir estetik kattık.

‘Şehirlerin temeli altyapı, geleceğimizin temeli eğitimdir’ diyerek asli görevimiz olmamasına rağmen eğitime büyük önem veriyoruz. Şimdiye kadar 20’den fazla okulu eğitimin hizmetine sunarken, 1 Öğretmen Evi ile 1 Emekli Öğretmenler Lokalini öğretmenlerimize hediye ettik. Öğrencilerimizin daha modern şartlarda eğitim alabilmeleri için 12 okulumuza çok amaçlı salon kazandırdık. Var olan okullarımızın bakım, onarım gibi fiziki eksikliklerini giderirken 7 tane yeni okulumuzun da inşaatı devam etmektedir. Biz biliyoruz ki Türkiye’nin aydınlık geleceği iyi eğitilmiş gençlerin elinde şekillenecektir.

Bilişim çağını yaşadığımız bu dönemde yerel yönetimlerin de çağa ayak uydurması başarıya giden yollardan biridir. Bu düşünceyle Kent Bilgi Sistemini kurarak vatandaşımıza belediye ile olan her işini E-belediye sistemi üzerinden yapma imkanı sağlıyoruz. Şehrin çeşitli yerlerine yerleştirdiğimiz kiosklarla vatandaşlarımız bu hizmetlerden yararlanabiliyor. Oluşturduğumuz Mobil Vatandaş, Mobil Başkan sistemiyle herkes sosyal medya üzerinden Belediye Başkanımıza ulaşarak istek ve şikayetlerini ya da gördüğü eksiklikleri anında iletebilmektedir.

Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde kurduğumuz ekiplerle tüm şehri tarayarak mevcut konut, dükkan ve işyerlerini tespit ettik. Bunların iskan ve ruhsatlarının olup olmadığını belirleyerek vergilerini ödemeleri konusunda çalışmayı tamamlayarak belediyemizin gelirlerine büyük katkı sağladık.

Sosyal belediyecilik gereği vatandaşın ibadetlerini yerine getirebilmesini görev sayıyoruz. Bu nedenle Büyükçekmece’de 4 yıl içinde 9 adet camiyi ibadete açarken 5 tane caminin yapımını sürdürüyoruz. Ayrıca var olan bütün camilerimizin temizlik ve bakım işlerine yardımcı oluyoruz. Yıllardan beri ihmal edilen Alevi vatandaşlarımız için örnek bir projeyle Kültür Merkezi ve Sosyal Tesis donanımında bir Cem Evinin inşaatını bitirmek üzereyiz.

​Yaşam kalitesi yüksek, çağdaşlığı yakalamış, doğaya saygılı ve daha mutlu insanların yaşadığı bir Büyükçekmece yaratmak misyonu ile çalışmaya devam ediyoruz. Hedef daha çağdaş Büyükçekmece, daha mutlu Büyükçekmeceli…