Faydalı Bilgiler

​Acil Durum!

vet-saglik.jpg

• Eğer köpeğiniz, kediniz veya beslediğiniz herhangi bir hayvanınız talihsiz bir şekilde herhangi ciddi bir hastalığa yakalan​ır ya da yaralanırsa veterinerini​​​​​​ze güvenmeniz gerekir. Bu yüzden veteriner seçerken, veterinerin uz​​​​​un saatler açık olmasına ve ameliyat yapabilmesine dikkat ediniz. Sürekli aynı veterinere götürmeniz köpeğiniz açısından iyi olacaktır. Çünkü, hem veteriner köpeğinizi tanıyacak hem de köpeğiniz veterineri tanıyacak… Bu da veterinerinizin daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlar. 

• 5199 sayılı yasanın 10. Maddesi gereği ​​​​​​​​​​​​​evde beslediğimiz veya kontrol altında tuttuğunuz bütün hayvanlara kimlik kartı çıkartmayı ve hayvanla ilgili bilgileri ilgili Belediyeye kayıt ettirmek zorunluluğu vardır. 


Köpeğinizin Sağlığını Kontrol Altında Tutmak İçin Her Gün Yapılması Gerekenler

• Köpek bakımı için ilk adım, köpeğinizin ev ortamında rahat ve güvende hissetmesini sağlamaktır. Böyle bir ortamı köpeğinize sağlamanız için ona sıcak, kuru ve rahat bir yatak, taze su ve oynayabileceği birkaç oyuncak gerekir. Ayrıca önemli bir nokta daha var; köpeğinize evin içinde rahatlayabileceği, güvende hissedebileceği, ondan başka kimsenin giremeyeceği bir yer ayırmanız gerekir. 

• Köpeğinizin iyi beslenmesi, onun sağlıklı, uzun ömürlü, refah bir şekilde yaşamasında en önemli etkenlerdendir. Ona verdiğiniz besinler, yavru köpeğinizin yaşamının her açıdan etkiler. Bu yüzden onu beslerken veterinerinizden tavsiye almayı unutmayın… 

• ​Düzenli yıkama ve tam anlamıyla tımar (tarama) işlemi, köpek sağlığı için çok önemlidir. Köpeğinizi özel ilaçlı sabunlarla yıkamanız köpeğiniz için oldukça yararlıdır. Ayrıca bu tarz özel sabunlar köpeğinizi bitlerden, pirelerden korumanın yanında köpeğinizin tüylerinin güzel görünmesini de sağlar. 


İşte köpeğinizi kendiniz muayene etmeniz için bilmeniz gerekenler

• Köpeğinizin vücudundaki bütün kesikleri, topakları, kızarmış noktaları kontrol edin. 
• Elinizi köpeğinizin vücudunda gezdirirken, köpeğinizin verdiği tepkileri dikkatli bir şekilde takip edin. Eğer köpeğinizin canı acıyorsa bu dikkat edilmesi gereken bir şeyler olduğu anlamına gelir. 
• Düzenli olarak köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini kontrol edin.Özellikle diş eti problemlerine daha ciddi bir şekilde dikkat edin. 
• Köpeğinizin patilerini ve tırnaklarını düzenli olarak kontrol edin. Patisine batacak herhangi bir şey köpeğinizi ciddi bir şekilde rahatsız edecektir. 
• Köpeğinizin kulaklarını nemlenme ya da iltihaplanmadan korumak için düzenli bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir. 
• Köpeğiniz sizinle konuşamayacağı için sorunlarını size anlatamaz hatta bazen köpekler bu sıkıntılarını saklamak isterler. Bu yüzden köpeğinizin davranışlarını yakından takip edin. 
• Köpeğinizi düzenli bir şekilde kontrol etmek, sağlık sorununu daha ilerlemeden tedavi edebilmeniz sağlar. Bu da köpeğinizin boşu boşuna acı çekmesini engeller.


Kedinizin Sağlığını Kontrol Altında Tutmak İçin Her Gün Yapılması Gerekenler ​

• Kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz, asla pet shoplar’dan almamalısınız. Evde yavrulamış olan kedilerden almak en mantıklı yoldur. Çünkü kediler, yaklaşık 2 ay boyunca anne sütü emmelidirler. Böylece, bağışıklık sistemleri gelişecek ve daha sağlıklı olacaklardır. Anne sütü emmeyen kedi yavruları, pek çok hastalığa maruz kalabilirler.

• İlk olarak yapılacak şey, kedinize bir nüfus kağıdı çıkarmaktır. Bu kağıtlar çıkarılırken ilk aşılarını yaptırabilirsiniz. Uygulanacak olan ilk aşı, parazit aşılarıdır. Böylece, bağırsaklarında var olan parazitler dışkı yolu ile atılacaktır.vet-yemek.jpg

• Eve dönerken bir mama tası, kum kabı, kum ve mama seçimini veterinerinizle birlikte yapmalısınız. Genelde yavru kedilere, gelişimini destekleyecek kaliteli mamalardan alınmalıdır. Kediler, bünyeleri gereği bir yaşına kadar kemik gelişimlerini tamamlarlar. Ayrıca kuru mama alışkanlığı, onu pek çok böbrek ve idrar yolu enfeksiyonların dan koruyacağı gibi, diş gelişimine faydalı olacaktır. Kediler, doğuştan ve içgüdüsel olarak tuvalet alışkanlıkları olan hayvanlardır. Eve geldiğinizde, kuytu bir köşeye tuvalet kabını yerleştirin ve içine kumu koyun. Kedinizi alarak bir sefer, kumun içine bırakın. O artık yerini öğrenmiştir ve tuvaleti geldiğinde oraya gidecek ve kaba yapacaktır. Kum seçerken, kalın taneli kumlardan uzak durmakta fayda vardır. Çünkü kediler, tuvaletleri yaptıktan sonra üzerini örttüklerinden, kalın taneli bir kum tırnaklarını acıtabilir. Bu nedenle, ince kumları tercih etmekte fayda vardır. Kum kabının biraz ilerisine mama kabını ve mamasını, suyunu koyun. Yemek yemiyor diye sakın evhamlanmayın, çünkü kediler azar azar ve sık sık yerler.

• Kedinizi eve geldiği ilk gün serbest bırakın. O her yeri gezecek ve keşfedecektir.

• ​Unutmayın, siz o evde kedinizin misafiri olacaksınız. Çünkü kediler, evlerini sahiplenirler ve sizi mi​safir olarak kabul ederler. Açık bir pencere bırakırsanız, kediler dışarıyı seyretmeye bayılırlar.​