Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Kardeş Şehirler

Paylaş

​​​​​​​​​​​ BulgaristaN.JPG Dünyada 1920 yılından beri var olan "Kardeş Şehir" olgusunu günümüze daha da geliştirmek ve aktifleştirmek üzere kurulan (CEMR) Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi'ne de üye olan belediyemiz, 13​ kardeş şehriyle sıkı ilişkiler kurarak ortak projeler üretmeye devam etmektedir.

Belediyemiz, 1999 yılından bu yana hem yurt içi hem de yurt dışı ülkelerle, özellikle komşu  ülkelerimizle kardeşlik  bağları kurmakta, ortak projelere imza atmakta ve belediyecilik tecrübelerini paylaşmaktadır.

2013 yılı itibariyle "Kardeş Şehir" ilişkilerimiz aşağıdaki tabloda belirtilmiş olup yeni kardeşlik ilişkileri çalışmaları da devam etmektedir. Son olarak Macaristan'ın Peç Belediyesi ile kardeş şehir ilişkileri kurulması için ilk adımlar atılmış olup olumlu gelişen süreç, gerekli resmi iş ve işlemlerle devam etmektedir.

2013 yılı içerisinde kardeş şehrimiz Almanya Gelsenkirchen'e 3 günlük delegasyon gezisi düzenlenerek geziye başkanımız, belediyemiz personelinden, meclis üyelerinden, iş adamlarından ve STK temsilcilerinden oluşturulmuş bir ekibin katılımı sağlandı. Ayrıca özel davetli olan Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi Dans Grubu bu gezide özel bir gösteri sergilemiştir. 

Kardeş şehrimiz Bulgaristan Gorna Oryahovitsa ile baharı müjdeleyen "Martenitsa" isimli etkinliğin ortaklığı gerçekleştirilmiş olup 2013'ün Mart ayında kutlamalar hayata geçirilmiştir. 

​ ​BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİNİN KARDEŞ ŞEHİRLERİ
BULGARİSTAN
GORNA ORYAHOVITSA​
​KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ​İSKELE
ALMANYAGELSENKIRCHEN
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ​
LAPTA
KOSOVAMAMUŞA
GÜNEY KORECHEONAN
​SLOVENYAKRANJ
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ​
GÜZELYURT
​YUNANİSTAN​NEA PROPONTIDA
YUNANİSTAN​VOIO
​MAKEDONYASTRUGA​
İlişkili İçerikler