Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Başarı Öyküleri

Paylaş

​B​üyükçekmece, İstanbul'un Batısındaki Yeni Şehir Oldu

Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan gecekondulaşmaya geçit vermeyen ender ilçelerden biri olan Büyükçekmece, ulaşım imkanları ve İstanbul'da uygun konut arsalarının azalmasıyla son 15 yılda yazlık görünümünden çıkarak İstanbul'un batı yakası haline geldi.
1958 yılına kadar Çatalca'ya bağlı bir nahiye olan Büyükçekmece 1987 yılında bağımsız ilçe statüsü kazandı. 1994'te yapılan seçimler ise Büyükçekmece'nin kaderinde çok etkili oldu ve ilçe kabuk değiştirme sürecine girdi. Büyükçekmece, kanalizasyon, sahil ve göl kollektörü, atık su arıtma tesisi, temiz, geniş cadde ve yollar, ağaçlı sokaklar ve modern yaya kaldırımlarının yapımı ile çağdaş şehirciliğin tüm gereklerini yerine getirdi. Dünün yazlık beldesi olan Büyükçekmece, bugün rağbet edilen, ayrıcalıklı görülen, tatili, daimi ikameti, ticareti, endüstrisi, sanatsal ve kültürel olguları bünyesinde toparlayabilen bir ilçe oldu.
Marmara Denizi sahili ile Büyükçekmece Gölü'nün kesişiminde kurulan Büyükçekmece, sahil bölgesi olduğu için yakın zamanlara kadar İstanbul'un sayfiye yeri olma özelliğini bu zamana kadar korudu ama yazları nüfus halen artmakta. Kentin kuzeyindeki ormanlar ve su kaynaklarının korunması, şehrin kuzeye doğru gelişiminin kontrol altına alınmak istenmesi ve merkezi yerlerdeki yapılaşma baskısının azaltılması için İstanbul'un gelişim aksı Edirne yönüne kaydırıldı. Marmara Deniz'i boyunca yeni merkezlerin geliştirilmek istenmesi üzerine öne çıkan ilk bölge Büyükçekmece oldu. Gelişen sanayi bölgeleri, Trakya'da İstanbul'a yakın olan Çorlu, Çerkezköy gibi yerlerde büyük firmaların ve sanayinin gelişmesi de bu kent planlamasında etkili oldu. Yıllarca bugünlere ve geleceğe hep planlı olarak sabırla hazırlanan Büyükçekmece, artık gayrimenkul değerlenmesi anlamında altın yılların ilk günlerini yaşıyor.

Son yirmi yıldan bu yana Büyükçekmece'de imar plansız yer kalmadı. Yapılaşmanın sıkı bir inşaat ruhsatına bağlanması ile bölgede gecekonduya ve kaçak yapılaşmaya izin verilmedi. Öte yandan çevre düzenleme çalışmaları da İstanbul'da örnek teşkil edecek boyuta getirildi. Bu dönemde Büyükçekmece-Hadımköy güzergahı üzerinde bulunan sanayi alanları da sanayi kuruluşlarına hizmet verecek şekilde planlandı. Alınan teşvik edici önlemlerle 1994'e kadar yaklaşık 10 bin civarında olan istihdam sayısı, bu gün yaklaşık 40 bine yükselerek bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağladı. Gelişen ulaşım imkanları ve deniz otobüslerinin seferlere başlaması da yaşamı kolaylaştıran diğer unsurlar oldu. 2004 yılında doğalgazın Büyükçekmece'ye gelmesiyle birlikte ilçede sürekli yaşayanların sayısı hızla arttı.

Eğitim Bölgesi Oldu, 4 Kampus Açıldı
Yeni açılan pek çok okulun ve özel okulun yanı sıra Beykent Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Arel Üniversitesi'nin bölgede kampusu bulunuyor. 1985 yılına kadar İstanbul'un sayfiye yerleşimlerinden olan Büyükçekmece, 1985-1995 yılları arasındaki planlama çalışmaları ile yatırımcı ve müteahhitlerin ilgisini çekti ve inşaat sektöründe hızlı gelişmeler yaşandı. Büyükçekmece bölgeye hızla kayan nüfus için geniş çaplı konut inşaatları ile villa kentlerin yapıldığı bir yerleşim merkezine dönüştü. Özellikle Mimaroba ve Sinanoba en çok gelişen lokasyon oldu. Çevre düzeni ön planda olan lüks ve modern sitelerin yanı sıra 100 metrekareden 450 metrekarelik rezidanslara kadar herkes için alternatiflerin bulunduğu bir bölge özelliği kazandı.

İstanbul'un 3. havaalanının Silivri'ye yapılmasının planlanması ile lojistik, bilişim ve teknoloji merkezleri Büyükçekmece'ye taşınıyor. Bölge ekonomisi ve nüfusunun gelişeceğini görmek için müneccim olmaya gerek yok. Büyükçekmece, düzenli ve çağdaş kentleşmenin meyvelerini bundan sonra toplayacak.
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün: "Büyükçekmece'nin kimliği 'eğlence' olacak."
İnşaat şirketlerinin son yıllarda kendilerine 'üs' seçtiği Büyükçekmece, yıllarca sayfiye yeri olarak anıldı. Yatırımların hız kazanmasında Büyükçekmece Gölü'nün 'çekiciliği'nin de bulunduğu ilçenin yerleşik nüfusu da her geçen gün biraz daha artıyor. Pek çok şirketin tercih ettiği Büyükçekmece'de son 10 yılda Alkent Evleri, Pelikan Hill, Toskana Vadisi Evleri gibi 250 binin üzerinde konut yapıldı. Bu süre içinde 20 alışveriş merkezinin de hizmete başladığı Büyükçekmece'nin Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, bölgeyi gayrimenkul sektörü açısından değerlendirirken önümüzdeki döneme ilişkin ilçenin kimliğini 'eğlence'nin oluşturacağını söyledi.

İlçenin Önü Açık
Büyükçekmece' de yatırımların gelecekteki seyrini de değerlendiren Başkan Akgün, "Son 10 yılda Türkiye'de en çok konut yapılan bölge Büyükçekmece. Bunların birçoğunda ikamet başladı, bir kısmı yakında teslim edilecek, diğer kısmının da inşaatı tamamlanmak üzere. Önümüzdeki 5 yılda 50 binin üzerinde konut daha yapılacağını tahmin ediyorum." diye konuştu.

Yabancıların Son Gözdesi 
Yatırımcıların Büyükçekmece'yi tercih etmelerinin sebebini açıklayan Başkan Akgün konuyla ilgili olarak şunları söyledi, " Buranın tercih edilmesindeki en önemli etken, gecekondusuz bir bölge olması. Kaçak inşaat yok, altyapı sorunu yok. Biz Büyükçekmece'de asla plandan ödün vermiyoruz."

Büyükçekmece'ye gelen yatırımcıların profilini de değerlendiren Başkan Akgün, "Hem Avrupalılar hem de zengin Körfez bölgesinden insanlar göl havzası çevresine villa almaya ya da yapmaya geliyor. Büyükçekmece'de çok fazla yabancı yatırımcı var. Bunların bir kısmı açık, bir kısmı da gizli, yani Türk firmalarla ortaklıklar şeklinde." şeklinde konuştu.

Büyükçekmece'de konut inşaatlarının arasında önemli bir sanayi bölgesi bulunuyor. Kıraç bölgesinde ve Yakuplu-Beylikdüzü arasında, ciddi bir sanayi alanı oluşmuş durumda. Çok miktarda İtalyan, Fransız, Alman, İngiliz ve Hollandalı bulunuyor. Tüm yapılaşmaya rağmen Büyükçekmece Belediyesi imar planlarından ödün vermeyerek en ince ayrıntısına kadar uyguluyor.

Yeni Projeler Nüfusu Artırıyor ​
Gayrimenkul satışlarının ilçenin nüfusunu etkilediğinden de bahseden Başkan Akgün, "Burada devamlı oturanların oranı 10 yıl öncesine göre yüzde 300 arttı. Ama buna rağmen sayfiye yeri olma özelliğini de koruyor. Çünkü nüfusun yüzde 50-60'ı hâlâ yazın geliyor. İlçe merkezinde yaşayan nüfus 25 bindi. Son yıllarda 100 bine çıktı. Merkez dışını da bu sayıya kattığınız zaman 150 binin üzerinde bir nüfusumuz var. Yaz aylarında nüfusumuz 700 bini geçiyor." diyor.

Depremden Uzak, Tatile Yakın

İlçedeki binaların depreme dayanıklılığı konusunda da görüşlerini belirten Başkan Akgün, "Bizim bölgemizde deprem sorunu yok. Çünkü tüm binalar planlı yapılmış. Binaların üstüne kaçak katlar çıkılmamış. Güçlendirmeye ihtiyacı olan binalara da hemen takviye yapıldı. 2000 yılından itibaren yapılan yeni binaların çatılarına yeşil kaplama mecburiyeti koyduk. Bu tamamen görselliğe yönelik bir uygulamaydı. Ama bugün görüyoruz ki buraya ev almaya gelenler, yeni binaları bu şekilde kolayca tanır ve onları tercih eder oldu." diyerek sözlerini bitirdi.

İlişkili İçerikler